PROBLÉM DNEŠNÍ DOBY – KUNA SKALNÍ! (Martes foina)

Pokud slyšíte v noci na půdě neznámé zvuky, dupání a poměrně hlasité a pronikavé pištění, pravděpodobně se Vám ve střeše usídlila kuna skalní!

Je zvláštní, že na první pohled roztomilé zvířátko je v posledních 11-ti letech poměrně přemnožené a stává se pro spoustu lidí doslova noční můrou. Postupná migrace těchto zvířat vede k častějšímu osídlování všemožných prostorů, půd, chat, štěrbin, šachet a dalších míst, které jí umožní úkryt a pohodlí a bezpečí. Kuna skalní se stěhuje do měst ze dvou zcela jasných důvodů. První důvod je velký počet možných úkrytů k rozmnožování a ten druhý je dostatek potravy. K jejímu spokojenému prostředí nejvíce prospívá konstrukce domu, ať to jsou bungalovy či jiné stavby, které jsou ještě navíc umístěny blízko lesů. Nároky lidí na moderní dům jsou stále větší a s tím jsou spojené i luxusní zahrady osázené třešněmi, keři a jinými stromy. Někdy větve kopírují střechy a pohyb kuny do prostor domu je snadný, rychlý a bezpečný. K tomu je třeba si uvědomit její reprodukční schopnosti. Kuna sklaní se nejčastěji páří v červenci až srpnu. Samice je v březí dva až devět měsíců (utajená březost), z jara vývoj zárodku pokračuje a trvá 8 až 10 týdnů. Ve svém pelechu v dubnu nebo květnu porodí 3-5 holých a slepých mláďat. Tyto jedinci se velice rychle učí lovit a v době třech měsíců začínají žít svůj vlastní život. Důležitým faktorem je, že po uhynutí jednoho jedince, druhý převezme jeho území. Jednoduše řečeno – jedna zmizí a druhá ji nahradí, likvidace střechy a izolace stále pokračuje!

KUNA SKALNÍ

je lasicovitá houževnatá šelma, která roznáší zbytky potravy a nemoci. Její jídelníček obsahuje široké spektrum potravy:
  • rostlinná složka různé plody ovocných dřevin – třešeň, višeň, švestka
  • živočišná složka hlodavci – potkan, myš, hraboš ptáci – holub,slepice plazi – užovka, slepýš
Kuna si po ulovení odnese kořist do míst, kde má pelech, aby ho mohla nerušeně sníst. Tím nastává problém, protože obvykle nespořádá vše a zůstanou po ní zbytky potravy

Pak hrozí nebezpečí přenosu různých nemocí a to prostřednictvím přímého kontaktu (dotykem nějakého předmětu v blízkosti zdechliny) nebo přenesením mezihostitelem (komár, klíště, moucha, muňka, blecha), který se taktéž vyskytoval na kuně samotné

Nemoci

– Borelióza, Q horečka, Leptospiróza, Salmonelóza atd. Toto souvisí samozřejmě i s uhynutím kuny samotné. Všechny těla v rozkladu kuny skalní jsme objevili při opravě poškozené izolace.

Výkaly

Kuna kálí většinou nedaleko svého pelechu a převážně dlouhou dobu na jedno místo. To může vést až k nesnesitelnému zápachu a výskytu mokrých míst, kde vznikají různé plísně, které přitahují otravný hmyz.