Následné škody

SEKUNDÁRNÍ ŠKODY PO KUNÁCH!

Samotné osídlování půdních prostor KUNOU SKALNÍ sebou nese na první pohled nenápadné škody, které se mohou projevovat v časovém odskoku, přesně nelze určit kdy a v jaké míře se začnou projevovat zmíněné procesy. Člověk se soustředí, aby kunu vyhnal a nepřemýšlí o tom, že to sebou může nést další problémy.

VČELY, VOSY, SRŠNI

Proč se vosy a sršni stěhují pod střešní krytinu? Rojení je přirozený způsob rozmnožování. V přírodě včely instinktivně vyhledávají prostory v dutinách stromů.  V případě, že kuna skalní vydupala izolaci v prostoru mezi podhledem a střešní krytinou vznikne ideální dutina, kterou rád osídlí tento společenský hmyz. Jeho kolonie může skýtat až tisíce jedinců.

HMYZ, PARAZITI

Na uhynulém zvířeti (kadaveru) se nachází hmyz či roztoči, kteří mohou být přenašeči různých nemocí. Člověk může být napaden/infikován velkou skupinou infekčních nemocí. Všeobecně mohou paraziti napadnout nervy, srdce a vnitřní orgány. Jedním ze způsobu nákazy je mechanický přenos z kadaveru na člověka pomocí hmyzu, který má na svém těle mikroorganismy. Druhý přenos spočívá v tom, že samotný hmyz přechovává ve svém těle bakterie či parazity a stává se nositelem. Při realizacích často nacházíme těla v různém stadiu rozkladu. Jednak to může být tělo samotné kuny nebo mršiny, které si natahá kuna do půdních prostor jako potravu.

VLHKOST, PLÍSNĚ

V rohu místnosti a kolem oken se začne vytvářet plíseň a vy nevíte proč. Může za to poškozená izolace. Kuna naruší izolaci a rosný bod se začne projevovat srážením kondenzační páry. Cítíte nový neznámy zápach. Důvodem je prokousaná parozábrana na SDK a vzniklá vlhkost. Výkaly od kuny nasají kondenzační páry a promočený sádrokarton do sebe natáhne tento zápach. Někdy se na sádrokartonu začnou ukazovat mapy v prostoru a nelze je ničím odstranit. Vše se násobí pokud je inverzní počasí a vlhkost se zvýší. Jsou případy, kdy přebytečný kondenzát začne působit na krovy, kde se po čase začne ukazovat plíseň. V tomto případě přichází na řadu dřevokazné houby a životnost krovu je značně snížena.

PROKOUSANÉ KABELY, ANTÉNY

Prokousané kabely v motorech všichni dobře známe.  Kuna se jde ohřát na teplý motor a přitom okusuje kabely vedeny kolem motorů. Ve střešním plášti jsou někde vedeny elektro instalace a kabely pro připojení wifi, či anténní kabely. Následek bývá stejný, velmi ostrými zoubky poruší obal kabelu a přeruší daný signál.